Pilnie potrzebne osocze ozdrowieńców

Napływa do nas coraz więcej próśb o pomoc od osób, których znajomi lub członkowie rodzin walczą pod respiratorem z ciężkim przebiegiem COVID-19. Choroba nie wybiera i coraz częściej dotyka niestety także mieszkańców powiatu tarnogórskiego. Prośby dotyczą pomocy przy nagłośnieniu zbiórki osocza – jeśli chociaż w taki sposób możemy pomóc – zawsze chętnie pomagamy!

Wobec powyższego raz jeszcze apelujemy do Państwa, którzy przeszli COVID-19 i wyzdrowieli o oddawanie krwi z przeznaczeniem na preparat z osocza. Państwa osocze jest niezwykle ważne dla wszystkich chorych zmagających się z ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem. Z Państwa krwi powstaje preparat zawierający przeciwciała ratujące ludzkie życie!

Obecnie w szpitalu w Blachowni o życie walczy mieszkaniec dzielnicy Strzybnica. Osoba ta ciężko przechodzi COVID-19 i w tym momencie znajduje się w stanie śpiączki farmakologicznej podpięta pod respirator. Pilnie potrzebne jest osocze ozdrowieńca z grupą krwi B Rh-. Niestety nie da się oddać krwi na osocze z przeznaczeniem dla konkretnej osoby – otrzymają ją najbardziej potrzebujący znajdujący się w kolejce. Niemniej im więcej osób odda krew tym większa szansa, że dotrze ona również do wspomnianej osoby.

Krew można oddawać w Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Katowice jeśli spełnia się następujące kryteria:

– wiek od 18 do 65 lat
– kryteria zdrowotne takie, jak dla honorowych dawców krwi ( wykaz dyskwalifikacji stałych i tymczasowych jest dostępny na stronie internetowej www.rckik-katowice.pl w zakładce krwiodawca)
– osoby po przechorowaniu COVID-19, dysponujące pozytywnym wynikiem wymazu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 metodą PCR – po upływie minimum 18 dni od pełnego ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji.
– osoby po bezobjawowym zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 z pozytywnym wynikiem badania na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 po upływie minimum 14 dni od uzyskania pozytywnego wyniku badania

Numery telefonów dla ozdrowieńców dostępne od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 14.30:

Komórkowy 726 227 229
Komórkowy 607 619 718