Potrzebne osocze dla chorego lekarza

Jeśli chorowali Państwo na COVID-19 i wyzdrowieli – możecie pomóc innym osobom, które walczą z zakażeniem w szpitalu. Jak? To proste! Wystarczy oddać osocze na bazie którego zostanie przygotowany lek pobudzający organizm chorego do reakcji obronnej.

W obecnej sytuacji tzw. „osocze ozdrowieńców” jest towarem deficytowym. Chorych w ciężkim stanie przybywa, a regionalne centra krwiodawstwa cierpią na niedobór ratującego życie osocza. Osocza brakuje także w powiecie tarnogórskim. Jeden z lekarzy walczy o życie podłączony do respiratora w Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy S.A.. Aby miał szansę wrócić do zdrowia, pilnie potrzeba osocza o grupie krwi B RH+ pozyskanego min. 18 dni od ozdrowienia.

Nie wyobrażamy sobie sytuacji w której lekarz, osoba walcząca o życie i zdrowie pacjentów może nie otrzymać należytej pomocy medycznej! Wobec tego apelujemy do Państwa, którzy przebyli zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 o oddawanie osocza! Dla wielu chorych to jedyna szansa na powrót do zdrowia! Apelujemy w szczególności o oddawanie osocza z krwi grupy B RH+. W tym celu należy skontaktować się z osobami koordynującymi akcję pod numerem telefonu 501-183-191 lub 500-015-052. Osocze można oddać w Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Katowice w poniedziałek.