Ważny komunikat odnośnie maseczek

Dzisiaj kolejny dzień w którym kontynuujemy dystrybucję darmowych maseczek dla seniorów z terenu Tarnowskich Gór. W związku z wieloma pytaniami, które od Państwa otrzymujemy i pewnymi niejasnościami, które mogły się pojawić – chcielibyśmy Państwu coś wyjaśnić.

1. Inicjatywa dostarczania maseczek do seniorów realizowana jest przez pasjonatów i społeczników zrzeszonych wokół grupy Rękodzielne Tarnogórzanki i Tarnogórskie Stowarzyszenie Obywatelskie. To inicjatywa oddolna, która NIE MA NIC WSPÓLNEGO z władzami Tarnowskich Gór, Powiatu tarnogórskiego i jakimikolwiek innymi władzami lokalnymi bądź centralnymi. To nie władza daje Państwu maseczki, tylko lokalni działacze społeczni – pracujący charytatywnie.
  2. Obowiązkiem odpowiedzialnych włodarzy powinno być zapewnienie wszystkim mieszkańcom maseczek wielokrotnego użytku ‼ Skoro wprowadzono takie przepisy, maseczki powinny być dla mieszkańców naszego kraju darmowe! Niestety nasza lokalna władza NIE ZATROSZCZYŁA SIĘ o swoich mieszkańców – dlatego też staramy się wyręczyć ich z tego obowiązku na ile tylko potrafimy.
  3. Maseczki szyte są lokalnie, przez małą grupę wolontariuszek z Rękodzielne Tarnogórzanki. To nie jest produkcja masowa. Maseczki przygotowywane są przez dziewczyny, które oprócz działalności charytatywnej, mają również pracę zawodową, dom i rodzinę. Wiemy, że zapotrzebowanie jest ogromne, ale nie jesteśmy dla Państwa w stanie przygotowywać kilkuset maseczek dziennie.
  4. Ani Tarnogórskie Stowarzyszenie Obywatelskie, ani grupa Rękodzielne Tarnogórzanki nie dostała od władz naszego miasta czy powiatu nawet 1 zł wsparcia finansowego. Nie prawdą jest więc, że nasze stowarzyszenie, bądź wolontariuszki szyjące maseczki otrzymują fundusze publiczne na działalność – chociaż tak powinno być, wyręczamy wszak włodarzy z ich obowiązku.
  5. Z racji faktu, że nie jesteśmy w stanie dostarczyć maseczek do wszystkich mieszkańców miasta (to ponad 61 tys. mieszkańców), musieliśmy skupić się na grupie osób, które najbardziej ich potrzebują. Wybraliśmy więc seniorów powyżej 65 roku życia i skupiamy się na dystrybucji na Osadzie Jana (najwięcej osób starszych) i okolicy. Oczywiście jeśli dzwonią do nas osoby z innych stron miasta – staramy się pomóc. Podobnie jak osobom, które mają np. 64 lata. Jesteśmy elastyczni.
  6. Jedyny sposób na zamówienie maseczek przez seniorów 65+ to kontakt telefoniczny pod numerem 782308963. Bardzo prosimy o nie pisanie wiadomości prywatnych do wolontariuszek z Rękodzielnych Tarnogórzanek, oraz o nie wydzwanianie na ich prywatne numery. Numer podany przez Rękodzielne Tarnogórzanki służy tylko i wyłącznie do kontaktu z przedstawicielami służb zdrowia (szpitale etc.) oraz do obsługi osób prywatnych wspierających działalność grupy. My zajmujemy się tzw. odbiorcą detalicznym powyżej 65 roku życia.
  7. Wczoraj na konferencji prasowej Ministra Zdrowia usłyszeliśmy, że obowiązek noszenia maseczek będzie przynajmniej do czasu opracowania szczepionki na SARS-CoV-2. Niestety nie oznacza to, że nasza akcja będzie kontynuowana przez cały czas trwania pandemii ☣. Nie mamy takich sił i środków – chociaż bardzo byśmy chcieli!
  8. Ilość Państwa telefonów powoli zbliża się do liczby czterocyfrowej dziennie. Prosimy o wyrozumiałość. Czasami dzwoni kilka osób w tym samym czasie, a osoba obsługująca telefon jest tylko jedna. Jeśli nie odbieramy, proszę próbować ponownie lub napisać SMS. Proszę też pamiętać, że maseczki są bezpłatne – nie można ich od nas kupić.